Pływania można już uczyć niemowlęta, jednak najlepiej rozpocząć naukę w wieku 5-6 lat. Wtedy, jeżeli dziecko jest chętne i warunki fizyczne mu na to pozwalają, można pomyśleć o pływaniu wyczynowym.

Później w każdym wieku można uczyć się pływać, a nawet trenować pływanie. Istnieją kluby pływackie „Masters”, które prowadzą regularne treningi zawodników w wieku powyżej 20 lat. Zawodnicy tacy startują w zawodach pływackich Masters w grupach wiekowych co 5 lat. Górna granica wieku praktycznie nie została określona. Na świecie jest sporo zawodników w wieku zbliżającym się do setki. Są też nieliczni, którzy mają ponad sto lat. Przodują w tym głównie Japończycy i Amerykanie.

Dla zawodników Masters organizowane są zawody w kraju i za granicą. W Polsce co roku organizowanych jest kilkanaście zawodów pływackich Masters. Co dwa lata odbywają się Mistrzostwa Świata na przemian z Mistrzostwami Europy. Ostatnie Mistrzostwa Świata odbyły się na przełomie lipca i sierpnia 2010 roku w Goteborgu w Szwecji, a ostatnie Mistrzostwa Europy odbyły się we wrześniu 2009 roku w Kadyksie w Hiszpanii.

Treningi zawodników Masters uwzględniają stan zdrowia pływaków. Dostosowanie zawartości i intensywności treningu do stanu zdrowia Mastersów pozwala trenować nawet osobom chorym, np. z rozrusznikiem serca, czy osobom po przebyciu ciężkich chorób takich jak nowotwory. W niektórych przypadkach konieczna jest konsultacja lekarska, aby nikogo nie narażać na niepotrzebne zagrożenia.

W naszym klubie SPORT-Figielski nauka pływania przebiega zgodnie z autorskim programem trenera Grzegorza Figielskiego. Pierwszy etap obejmuje bezstresowe oswojenie się z wodą, a potem uczestnicy kursu ćwiczą poszczególne elementy, które są niezbędne do pływania poprawnym stylem. Program autorski uwzględnia wiek uczestników zajęć oraz liczbę osób w grupie. Inaczej wyglądają poszczególne etapy kursu w przypadku dzieci i w przypadku dorosłych. Ponadto nauka indywidualna różni się od grupowej. Istnieją też modyfikacje konieczne dla osób niepełnosprawnych (np. niewidomych).

Efekty programu autorskiego są fenomenalne. Niektóre osoby korzystające z zajęć indywidualnych już na czwartych zajęciach były w stanie przepłynąć 4 razy 50-metrowy basen kraulem – i to bez pomocy desek, makaronów, czy innych elementów wypornościowych! To bardzo duże osiągnięcie dla osoby, która cztery lekcje wcześniej bała się wody i nie chciała zanurzyć twarzy pod wodę.

Zapoznaj się z naszą ekspresową nauką pływania oraz z zajęciami z pływania triathlonowego i na wodach otwartych.

Zobacz, jak możesz pływać już po kilku indywidualnych zajęciach zaczynając naukę pływania od zera.
Zobacz też, jak może pływać twoje dziecko po kilku zajęciach.

INFORMACJA I ZAPISY NA WSZYSTKIE RODZAJE ZAJĘĆ ORAZ DO KLUBU SPORT-FIGIELSKI
Jeżeli chcesz zapisać się za zajęcia lub do klubu SPORT-Figielski, wyślij informację o treści: nazwisko, imię, dzień i godzina zajęć mailem na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub sms na numer 794 38 88 42. Zapoznaj się z PLANEM ZAJĘĆ.